حفظ استقلال معاونت قرآنی/ تأکید بر نقش پدرانه حشمتی در معاونت

مراسم تودیع و معارفه معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعدازظهر امروز، هشتم آبان‌ماه در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت و با حضور وزیر ارشاد و جمعی از مدیران و فعالان قرآنی کشور برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مهدی قره شیخ‌لو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت.
در ادامه حجت‌‌الاسلام محمدرضا حشمتی، معاون سابق قران و عترت وزیر ارشاد به ارائه گزارشی پرداخت و گفت: خدا را شاکرم که نعمت خدمت به مردم در حوزه قرآن که نعمت مغتنمی است را داشتم. امیدوارم خدماتی که صورت گرفته است مرضی رضای خدا باشد.
وی افزود: اقدامات خوبی طی این مدت انجام شده و رویکردهایی تعقیب شده است که در دوره جدید هم می‌تواند، پیگیری شود.
حشمتی تصریح کرد: در این دوره سعی شد در مجموعه معاونت هر اقدامی یک پیوست علمی داشته و حداقل پژوهشی در آن صورت گرفته باشد. حاضران در این جلسه از مشاوران خوب ما بودند.
وی یکی از سیاست‌های پیگیری شده را سیاست هم‌افزایی در معاونت عنوان کرد و افزود: فعالیت‌های قرآنی و سیاستگذاری‌ها همه بر اساس هم‌افزایی دنبال شد به گونه‌ای که اگر حقی از ما ضایع می‌شد اما هم‌افزایی به‌دنبال داشت مخالفت نمی‌کردم. در مجموعه معاونت مقررات و قوانین با شفافیت در حوزه مالی و آئین‌نامه‌ای انجام شد.
وی بیان کرد: برای این کار آئین‌نامه‌های زیادی نگارش یافت و شوراهای زیادی تشکیل شد که در این راه کار معاونت جدید راحت است. یکی دیگر از رویکردهای ما صرفه‌جویی بوده است و سعی شده تا از اعتبارات نهایت استفاده صورت بگیرد.
حشمتی با اشاره به اینکه در حوزه فهم قرآن کمبودهایی داشتیم و برای همین در دو سال اخیر رویکرد ما همین موضوع بوده است، افزود: برای فهم بهتر قرآن تعامل خوبی با رسانه داشتیم و امسال 12 شبکه، نمایشگاه قرآن را پوشش دادند.
معاون سابق قرآن و عترت وزیر ارشاد به حضور مطلوب در فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: در کنار فهم قرآن محصولاتی را تولید کردیم.
در ابتدای معرفی وزیر ارشاد خدمت وزیر گفتم برای برگرداندن مردم به سمت قرآن باید محصولاتی داشته باشیم که مفاهیم قرآن را برای مردم بیان کنیم. این کار صورت نخواهد گرفت مگر اینکه سه معاونت دیگر با وزارت ارشاد همکاری داشته باشند.
وی بیان کرد: اگر می‌خواهیم برای قرآن کاری صورت گیرد ناچار هستیم تمام بضاعت خود را جمع کنیم و به خدمت قرآن در‌بیاوریم. معاونت‌های تخصصی باید بخشی از وظایف را بر‌عهده بگیرند.
حشمتی ادامه داد: ما تلاش کردیم تا استقلال حوزه قرآن را حفظ کنیم و این استقلال حفظ شد. وزارت ارشاد جایگاه وسیعی در این بخش دارد که باید با متانت آن را پیش برد.
وی معاون سابق قرآن و عترت وزیر ارشاد در پایان عنوان کرد: از همکاران که زحمت این کار را کشیدند تقدیر می‌کنم، مدیر سخت‌گیری بوده‌ام امیدوارم ما را ببخشند. از جامعه قرآنی نیز قدردانی می‌کنم و از وزرای قبلی ارشاد و وزیر محترم فعلی نیز قدردانی می‌کنم.
در ادامه حجت‌الاسلام ملانوری، دبیر شورای طرح و برنامه معاونت قران و عترت به نمایندگی از کارکنان به بیان سخنانی پرداخت و گفت: در این سال‌ها شاهد بوده‌ایم بی‌آنکه دستورالعملی تغییر کند برنامه‌های هنری تغییر می‌کرد.
وی افزود: شخصیت‌هایی که در مدیریت حوزه فرهنگ و هنر به کار گرفته می‌شوند بیش از دیگر عرصه‌ها نقش ایفا می‌کردند. این نقش‌آفرینی از دو سو قابل بحث است. اینکه چقدر اعتراف و هم‌افزایی شدنی است و انجام شده است. باور ما بر این است ایشان ظرفیت خود را در ساختارسازی و تنظیم مناسبات به کار بستند. ضمن اینکه در هم‌افزایی نیز حرکت‌هایی انجام شده است. آنچه از حجت‌الاسلام حشمتی در معاونت قرآن و عترت مشهود بود نقشی پدرانه در کنار همکاران بود.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی، قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، با اشاره به اینکه حجت الاسلام حشمتی 30 سال خدمت در زمینه تبلیغ و ترویج و … داشته است، گفت: به نوبه خودم از زحمات ایشان و همکاران ایشان سپاسگزارم.
وی با اشاره به اینکه بیش از 30 سال قبل کار قرآنی در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد آغاز شده است، افزود: امیدوارم این راه که پایه گذاری شده است و زحمات قابل تقدیر «مسجدجامعی» و بسیاری دیگر در کارنامه آن وجود دارد، همچنان پر دوام ادامه داشته باشد. امروز پرچم این حرکت در دستان مردی فرهیخته، استاد و پژوهشگری موفق و صاحب نام قرار گرفته است که نهایت توفیق را از خداوند برای ایشان خواستاریم تا بتوانند این مسیر را با درایت کامل و کافی و همکاری همه دستگاه های قرآنی به پیش ببرند.
محمدی تصریح کرد: زمانی که ساختمانی در جوار همین ساختمان را به عنوان معاونت قرآن و عترت تحویل گرفتیم 22 نفر نیروی قراردادی داشت و با وضع اسفباری به نام مرکز هماهنگی انجام می شد، من بودجه را نگاه کردم حدود سه میلیارد مصوب بود که احتمال داده می شد نیمی از آن پرداخت شود. لذا هفته اول که در مرکز حضور یافتم نامه ای به کمیسیون آموزش مجلس ارائه دادم و درخواست نیم درصد بودجه قرآنی را ارائه دادم.
وی در ادامه به ارائه درخواست تشکیل معاونت قرآن و عترت در وزارت ارشاد اشاره و بیان کرد: در آنجا من با تشکیل معاونت قرآن و عترت مخالفت کردم و گفتم که این مطالبه دولت نهم بوده است و ما اکنون در دولت دهم هستیم. گفتم امروز وضعیت به گونه ای است که باید سازمان امور قرآنی تشکیل شود. آنجا اعلام کردم که معاونت یک امر واضح است و درخواستی فراتر از معاونت داشتم.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار کرد: بعد از موافقت با شکل گیری معاونت قرار شد پنج اداره کل برای این معاونت تصویب شد و حدود 1000 پست جدید به ارشاد داده شد که 200 پست ستادی و 800 پست صفی بود. خواهشی که از آقای فقهی زاده دارم این است که اگر پست ها جابجا شده است پیگیری کنند تا اگر پستی حذف شده است احیا شود چرا که بسیار به این پست ها نیاز داریم. امروز برای کاری که توسط آقای حشمتی شروع شده است به این پست ها نیاز داریم.
محمدی با اشاره به اینکه سوالی که در آن زمان مطرح می شد، این بود که فلسفه تشکیل معاونت چه چیزی است، بیان کرد: ما مواجه با تصویب موضوعی به نام منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور بودیم که بالاترین سند راهبری فعالیت های قرآنی بود. در آن منشور سه کمیسیون به ریاست سه وزیر پیش بینی شده بود. امر تبلیغ و ترویج قرآن که فراگیرترین و موثرترین امر قرآنی است به وزارت ارشاد سپرده شد. در عین حال هماهنگی بین کلیه دستگاه ها و نهادهای قرآنی کشور به ارشاد سپرده شد.
وی بیان کرد: وقتی به این وظایف نگاه کردیم احساس کردیم که باید تعریف نویی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شود، لذا گفته شد معاونت برای دو منظور تشکیل می شود ابتدا قرآنی سازی کلیه فعالیت های وزارت ارشاد را انجام دهد و امر دوم امر اداره قرآنی کشور بود. امروز امر روی زمین مانده امر تبلیغ و ترویج و امر هنر و رسانه های قرآنی است. امروز ما فاقد هرگونه توانمندی چیره دستانه در عرصه جهانی نسبت به عرضه محصولات قرآنی هستیم.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی چه بدی ای از قرآن دید که نسبت به آن بی اعتنا شد و کم سرمایه گذاری کرد، گفت: امروز خوشبختانه با بودجه هایی که برای منشور آمده است و با اهتمامی که امسال بودجه معاونت ارتقاء یافت، امیدوارم ظرفیت های موجود 1000 میلیاردی که در دولت و در معاونت های ارشاد وجود دارد به نحوی در مسیر قرآنی شدن جامعه به خدمت گرفته شود.
محمدی با تأکید بر اینکه کل بین الملل جمهوری اسلامی توسط وزارت ارشاد راهبری می شود، افزود: امر قرآن تنها وجهی است که می توانیم با جهان اسلام بر اساس آن تعامل کنیم، بنابراین هرچه از قرآن فاصله بگیریم نوع تعامل ما محدود می شود. با ویژگی هایی که در معاون محترم جدید وجود دارد، فکر می کنم این امر به شکل شایسته ادامه پیدا کند و بتوانیم به صورت جدی فعالیت ها را دنبال کنیم.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *